Wolność w Jezusie (3)

 

Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli. 1

Kontynuując temat wolności, jaką mamy w Chrystusie, przybliżę  postacie: Debory i Baraka. 2 W swoim życiu zmierzyli się z najpotężniejszym wrogiem, który opanował cały kraj. Tym wrogiem był strach przed śmiercią, bo na teren Izraela wkroczyły wojska doskonałe uzbrojonej i wyszkolonej armii kananejskiej, która posiadała dziewięćset żelaznych wozów bojowych. To właśnie te rydwany były największym postrachem. W tym czasie sądziła Izraelitów prorokini Debora ( imię jej znaczy: pszczoła dająca miód), żona Lappidota.  Wysłała ona poselstwo do Baraka (imię jego znaczy: błyszczący miecz), który mieszkał na północy kraju, by stanął do walki z Syserą, wodzem wojska Jabina, króla Kanaanu. Kiedy nieprzyjaciel dotarł nad potok Kiszon, Pan wzbudził wśród nich popłoch. Wówczas, na polecenie prorokini, dziesięciotysięczna armia Izraelitów wyrusza do walki, na czele z Barakiem, i odnosi zwycięstwo. Uciekający Sysera ginie z ręki dzielnej kobiety Jael. Od tej chwili Izraelici nie są już dłużej w niewoli. Są  wolni od leku przed śmiercią. Ta starotestamentowa historia oraz jej bohaterowie: Debora i Barak wskazują na jedynego wyzwoliciela – Jezusa Chrystusa. Autor listu do Hebrajczyków tak o Nim pisze:

…przez śmierć (na krzyżu) pokonał tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła i wyzwolił tych wszystkich, którzy z powodu lęku przed śmiercią przez całe życie pozostawali w niewoli. 3

Ta Dobra Nowina jest dzisiaj ogłaszana. Tylko Jezus jest w stanie uwolnić każdą osobę od lęku przed śmiercią. Przyszedł na ziemię, objawił ojcowską miłość do zgubionych, zgładził grzech całego świata 4, a jego zbawienie jest teraz dostępne przez wiarę w Niego. Debora- pszczoła dająca miód, jest symbolem Jezusa, a pisał o Nim  psalmista Asaf, że jest dawcą najwyborniejszej pszenicy i skałą wydającą miód. 5 Również Barak- błyszczący miecz, wskazywał na Niego. Apostoł Jan widział go i wychodzący obosieczny miecz z jego ust. 6   Apostoł Paweł to przykładem prawdziwie wolnego życia od lęku przed śmiercią. Zapewniał wierzących w Filipi, że nie żyje w obawach ani strachu.

Albowiem dla mnie życiem jest Chrystus, a śmierć zyskiem. 7 

Taką pewność może mieć każdy, kto uczyni Jezusa swym Panem i Zbawicielem.

  1. List do Rzymian 15.4
  2. Księga Sędziów 4.1-24
  3. List do Hebrajczyków 2.14-15
  4. Ewangelia Jana 1.29
  5. Psalm 81.17
  6. Objawienie Jana 1.16
  7. List do Filipian 1.21
Print Friendly
  • chrześcijanin

    Lęk przed śmiercią… Zauważyć należy że lęk to jedna z emocji. Przeciwstawiając temu można przytoczyć definicję Królestwa Bożego – to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym. Radość to też emocja. Pokój wynika ze świadomości PRZEBACZENIA. Mamy przebaczone WSZYSTKIE grzechy więc nasza wdzięczność zwrócona jest cały czas ku naszemu dobroczyńcy, który króluje w Królestwie Bożym przekazując nam moc.
    Pamiętać też należy że zgodnie z definicją mocy – objawia się ona przy działania (to praca wykonana w czasie). Jeśli mamy daną moc to możemy prace wykonywać w czasie danym przez boga – lęk się może pojawić, ale mamy Ducha Prady, Ducha Pocieszyciela, który bada nawet głębokości boże – Duch wspomaga. Poza tym jak mamy pełną zbroję to lęk się odbija od nas.
    Dojrzały chrześcijanin potrafi panować nad emocjami i zarządzać nimi dzięki mocy Ducha Świętego, potrafi też mimo lęku wziąć się za robotę i wykonywać dzieła boże.

TOP