Finanse, a nasza duchowość

Jezus wiele mówił na temat  pieniędzy. W Biblii możemy znaleźć więcej wersetów dotyczących finansów, niż odnoszących się do wiary, czy modlitwy. Dla Boga ta sfera naszego życia jest bardzo ważna, Dlaczego? Ponieważ to jak rozporządzamy pieniędzmi dużo mówi o naszych priorytetach oraz stosunku do Boga i kościoła. Pieniądze są zatem próbą.

Bogactwo duchowe i materialne 

Na pewno każdy zna historię o ”wdowim groszu” i bogaczach wrzucających duże sumy do skarbnicy świątynnej.1 Kwota, jaką dała wdowa, obiektywnie, była niewielka. Dla niej jednak stanowiła środki na przetrwanie.

Posłuchajcie! – rzekł Jezus. – Ta biedna wdowa dała więcej niż wszyscy bogacze razem wzięci! Oni bowiem wrzucili tylko część tego, co mieli w nadmiarze, ona zaś oddała wszystko, co miała na życie.

Dar wdowy wymagał zaufania Bogu i wiary w to, że On, zaspokoi jej potrzeby. Uzależniła  swoje życie od tego, który jest Wszechmogący.Dając pieniądze znalazła prawdziwe bogactwo. Tym bogactwem było życie z Bogiem,źródłem radości i pokoju, niezależnego od okoliczności życia. Bóg oczekuje od nas takiej samej postawy, honoruje ją błogosławieństwem.
Zupełnie inaczej Jezus wypowiedział się o bogatym człowieku, który swoje pieniądze wykorzystał na prowadzenie przyjemnego, łatwego życia.2 Nazwał go głupcem. Zarzucił mu to że, poświęca swoje życie na gromadzeniu bogactwa, które niczemu nie służy. Ten człowiek był bogaty dla siebie, nie dla Boga. To co gromadził, tak naprawdę było nietrwałe.

Hojność Zacheusza

Zacheusz był bogatym człowiekiem, na wysokim stanowisku. Jako celnik, nie cieszył się dobrą sławą. Zdobył swój majątek poprzez nieuczciwa pracę.3 Jednak gdy spotkał Jezusa i przyjął zbawienie, zareagował następująco:

Panie, oto połowę mojego majątku przeznaczam dla ubogich, a jeśli na kimś coś wymusiłem, oddaję poczwórnie.

Takie radykalne podejście do pieniędzy było dowodem przemiany serca Zacheusza.

Podobnie postąpiły kobiety, które nawróciwszy się oddały pieniądze na służbę Jezusa.4

Podsumowanie

Oznaką przemienionego serca jest chęć dawania, dzielenia się tym co posiadamy. Dzieje się tak dlatego, że pieniądze zyskują dla nas nowe znaczenia. Nie służą już tylko nam, ale Bogu. Rozumiemy, że są narzędziem do pomagania innym. To my decydujemy któremu bogactwu podporządkujemy życie: bogactwu które przeminie, czy bogactwu w Bogu, wiecznemu i nienaruszalnemu.

 

 

  1. Ewangelia Łukasza 21:1-4
  2. Ewangelia Łukasza 12:16:21
  3. Ewangelia Łukasza 19:1-10
  4. Ewangelia Łukasza 8:1-3
Print Friendly
  • Jacek Toporkiewicz

    Szczere dawanie i dzielenie się jest bardzo ważne. Zgadzam się na 100 %

  • Sławomir Gumienny

    Postawa serca to inaczej zbiór emocji. Można mówić tu o zmianie emocji
    towarzyszących pojęciu pieniędzy. Zmiana postaw (emocji) to trudna
    rzecz, jednak możliwa we współpracy z Duchem Świętym. To On sprawia że
    serce kamienne zmienia się w serce mięsiste, prezentujące właśnie
    postawy Boże.
    Jeśli ktoś ma trudności ze zmianą postaw to tylko dlatego, ze świadomie nie prosi Boga o zmianę.
    Dziękuję za powyższy tekst – dużo mówi o zmianie postaw z biorczej na dawczą.

TOP